home Psychologie Závislosti na alkoholu se můžete zbavit také s pomocí psychoterapie

Závislosti na alkoholu se můžete zbavit také s pomocí psychoterapie

Jedním z velkých témat je závislost na alkoholu. Ale je to tak trochu téma ve společnosti skryté a málo diskutované, protože průměrný Čech má pocit, že své pití přece zvládá. Faktem však je, že alkoholismu propadá velké množství lidí, přičemž alkohol je velmi zrádná návyková látka. Každý člověk je jiný, a proto také ani nelze přesně určit hranici závislosti. Už z toho důvodu, že u alkoholu je vznik závislosti především pozvolný.

Alkoholismus není jen jeden

Jak jsme již naznačili v úvodu, řada lidí má představu, že má své pití pod kontrolou. Často je to představa mylná, která vzniká z toho, že například o sobě víme, že nemusíme pít celé týdny a nevadí nám to, tak je to přece v pořádku. Také takový člověk ale může být na alkoholu závislý, protože existuje více variant alkoholismu. Jednotlivé typologie se také mohou překrývat:

  • Problémový alkoholismus
  • Nárazový alkoholismus
  • Pravidelný alkoholismus
  • Kvartální alkoholismus
  • Drunkorexie
  • Notorický alkoholismus

Ve všech případech jsou projevy alkoholismu jiné, souvislosti jsou jiné, ale co zůstává, to je nebezpečnost všech situací, do kterých se může dostat prakticky každý, kdo někdy přišel ke styku s alkoholem. Ve všech případech je každopádně potřebná léčba závislosti na alkoholu. Například nárazový alkoholismus, někdy označovaný jako excesivní, je situace, kdy člověk klidně celé týdny nepije alkohol, ale jednou za čas má nutkavou potřebu prožít alkoholový exces.

K alkoholismu se můžete dostat různými cestami

Většinou se alkoholikem člověk nestane tak, že prostě vezme do ruky sklenku. Většinou jsou za tím nějaké další okolnosti, často jsou to vnitřní stresy nebo úzkosti, které v alkoholu takzvaně utápíme. Ve skutečnosti si však problém jen prohlubujeme. Tady je často účinná podpůrná psychoterapie, která nám může účinně pomoci. Je potřeba si uvědomit, že alkohol nikdy není řešení našich problémů, slouží pouze k jejich zamaskování, které je navíc jen dočasné a za cenu nemalých následků.

Napsat komentář