home Psychologie Strasti a pasti leváků školáků!

Strasti a pasti leváků školáků!

Proč se rodí deset procent populace jako levorukých? Na to prozatím neexistuje jednoznačná odpověď. Co je ale jisté? Leváka přeučovat na praváka je téměř trestný čin. Správně bychom mu měli umět pomoci vyřešit jeho každodenní překážky.

Smutná minulost leváků je již naštěstí několik desítek let za námi. Leváci byli považováni za nemotory a několik nechvalných výrazů se používá dodnes  – „Máš obě ruce levé!“, „To je ale levárna!“ atp.

 

Svého času neexistovaly základní školní pomůcky uzpůsobené k používání v levé ruce, např. taková základní věc jako nůžky. Leváci byli přeučováni na praváky. Potlačování leváctví v mnoha případech způsobilo teprve opravdový hendikep (například koktání). Mohlo za to vynucené a nepřirozené ovlivňování levákovy hemisféry v mozku.

Nástrahy ve škole

  • Inkoustová ruka

Naneštěstí (pro leváka) styl písma našeho mateřského jazyka je zleva doprava. Leváci se každý den potýkají s problémem non stop ušmudlané levé ruky od inkoustu a nepěkného rozmazaného textu na papíře.

V současné době kantoři v takových situacích berou na děti ohled a mají pro levoruké děti porozumění. Setkali jste se přeci jen s pedagogem, který za pár rozmazaných písmen snižuje dítěti hodnocení? Určitě situaci nepřecházejte! Dítě nesmí být trestáno za svou levorukost a získat ještě navíc pocit viny.

Řešení:  Rychleschnoucí inkoust dnes již naštěstí seženete lehce a téměř všude a učitelé často tolerují i psaní obyčejnou propiskou. Dalším preventivním řešením je pomoci leváčkovi naučit se psát s rukou mírně ve vzduchu anebo zvrchu, ruku opřenou  nad řádkem, na kterém aktuálně píše.

  • Loktovaná

Není snad větší chyba než usadit praváka na levou stranu lavice s levákem na pravé straně lavice. Hned teď si zkuste uvedenou situaci představit. Chápete, že? Navíc, takhle se dětem bude i hodně špatně navzájem opisovat. 🙂

Řešení:  Školáček se v prvé řadě musí umět ozvat sám a slušně požádat pedagoga, aby si mohl přesednout se spolužákem v lavici. Jestliže mu nevyhoví, převezměte iniciativu vy a vysvětlete nepříjemnou situaci, do které je žáček stavěn.

Dodejte školáčkovi tolik potřebnou sebedůvěru a motivujte je dřív, než usednou do školních lavic. Vzpomeňte si na své léta strávené ve škole. Ne všechny dny byly zrovna růžové, že?

Školní problémy leváka | MatraceTropico.cz

 

Napsat komentář