home Zprávy Osud se paní Věru rozhodl pořádně prověřit

Osud se paní Věru rozhodl pořádně prověřit

Paní Věra si už plánovala, jak naloží s volným časem poté, co odejde do penze. Místo toho se ale její život obrátil během krátké doby vzhůru nohama. A to navíc hned několikrát. Její příběh je důkazem toho, jak vratké je lidské štěstí.

Vzpomínám si na tu chvíli, jako kdyby to bylo včera. Ještě loni na jaře bylo mojí hlavní starostí to, aby dcera měla na vysoké škole dobré známky. Do práce jsem sice chodila ráda, ale přesto jsem se ve svých 57 letech začínala pomalu těšit na důchod. Představovala jsem si, jak budeme s kamarádkami chodit na výlety a při špatném počasí do kaváren. Dokonce jsem si pohrávala s myšlenkou, že přestanu pracovat o něco dřív, než bych musela, když manžel také vydělává.

Jenže pak se mě osud rozhodl pořádně prověřit. Náhle mi onemocněla maminka a už se o sebe nebyla schopná sama postarat. Ze začátku stačilo, když jsem se za ní po práci zastavila s nákupem, pomohla jí uvařit jídlo na druhý den a obstarala to nejnutnější. Její zdravotní stav se ale rychle zhoršoval a dál už to každodenním dojížděním řešit nešlo. Potřebovala celodenní péči.

Ve štychu ji nenechám!

Stála jsem před volbou, zda si maminku vzít k nám domů a postarat se o ni sama, nebo platit jiným lidem, aby to udělali za mě. Nemusela jsem se rozmýšlet víc než několik sekund. Přece nenechám člověka, který za mnou celý život stál na pospas někomu cizímu. Hned druhý den jsem dala v práci výpověď. Takový konec v zaměstnání jsem si rozhodně nepředstavovala, ale naštěstí to pochopili.

Ze začátku to byl boj a manžel těžce nesl, že s námi v domě bydlí někdo další. Už jsme si přeci jen zvykli, že dcera se z vysoké školy vrací domů jen jednou za čtrnáct dní na víkend a my máme po večerech a o sobotách i nedělích spoustu času sami na sebe a na svoje koníčky. Situaci nám také komplikovaly peníze. Přišli jsme o celý můj plat, dcera ještě nevydělává a péče o maminku stála víc a víc. Manželův příjem nestačil pokrýt naše náklady. Přežít jsme dokázali díky úsporám, ty se ale začaly povážlivě tenčit.

Po několika měsících se však začalo blýskat na lepší časy. Modernější léčba zabrala a maminka se zlepšila na tolik, že jsem se dokonce mohla vrátit na poloviční úvazek do práce. Domů si ji stačilo vzít na dva dny v týdnu, zbytek jsem obstarala dojížděním. Nejenže jsem konečně přišla na jiné myšlenky, ale také finance přišly vhod.

Radost trvala jen krátce

Sotva se zdálo, že jsme z nejhoršího venku, přišla bohužel další těžká rána, která převrátila život naruby nejen mně. Manželovi se rozjela roztroušená skleróza a musel zůstat doma. Nemůže tu být sám, takže se u něj střídáme s dcerou, která přešla na dálkové studium a pomáhá mi. Jinak to nebylo možné zařídit. Od státu nedostaneme skoro nic a tak musím alespoň na půl úvazku dál pracovat, abychom vůbec přežili. Péči o maminku teď vůbec nezvládám a nevím, jak to řešit.

Když manželovi kamarádi zjistili, jak špatně na tom je, slibovali, že nám pomohou. Jenže od té doby se nikdo z nich neozval. Volala jen manželova sestra, kterou zajímalo hlavně to, jestli budeme prodávat chalupu. Její rodina si na ni ostatně brousí zuby už dlouho.

Místo toho, abych se těšila na klidný důchod jako loni, musím žít v neustálém strachu. Bojím se, že to nezvládneme finančně, i když budu pracovat i v penzi. Navíc situaci nezvládám ani psychicky. Mám výčitky vůči dceři, že teď bude mít zkažené mládí, a navíc nemám žádnou naději, že se do budoucna cokoli zlepší. Často se přistihnu, že jediné na co myslím je, jak si pro sebe urvat půl hodiny spánku navíc, tak moc jsem unavená. Co když se to všechno projeví i na mém zdraví?

 

INFOBOX

Nebuďte při nemoci nebo úrazu zátěží pro své blízké

  • Nejčastější nemoci, které vyžadují dlouhodobou péči o blízkého člověka, jsou rakovina, nemoci stáří nebo pak těžké zlomeniny po úrazech.
  • Pečovatel musí často dát v práci výpověď, nebo přejít na kratší úvazek.
  • Příjem domácnosti se při soustavné péči o bezmocného člena rodiny snižuje nejčastěji o 8 tisíc korun. Pro normální fungování pak domácnostem chybí zpravidla 6,5 tisíce.
  • Situace se ale dá řešit pojištěním Flexi od Pojišťovny České spořitelny. To jako jediné na trhu nabízí pojištění ošetřování dospělého, které zajišťuje finance na péči až do výše 20 tisíc korun měsíčně.
  • Vztahuje se nejen na členy rodiny, ošetřovat pojištěného mohou i příbuzní, známí, nebo najatí ošetřovatelé.
  • Ošetřování není třeba nijak dokládat, stejně jako příjmy. Stačí jen zpráva od lékaře, ve které bude uvedeno nezbytné ošetřování jinou osobou.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *