home Dům, byt a zahrada Jste noční sovy? Dejte pozor na své zdraví

Jste noční sovy? Dejte pozor na své zdraví

Někdo vstává se slepicemi, ráno snídá u východu slunce, stihne si zacvičit a do práce přijde plný energie. Někdo naopak ráno skoro nedojde ke kávovaru a pořádně fungovat začne nejdřív po obědě. Řeč je o ranních ptáčatech, skřivanech, a sovách, v noci žijících tvorech. Kdo to má v životě lehčí a s čím musí sovy bojovat častěji než skřivani?

Sovy navzdory většinové společnosti

Dnešní doba přeje skřivanům. Pracovní doba začíná někde mezi 6 a 9 hodinou ranní, porady po třetí odpoledne už nikdo nesvolává a škola i školka nás nutí vozit děti nejpozději do osmi. Sovám bohužel nezbývá než se přizpůsobit a ranní příkoří přetrpět.

Jestli byste chtěli sovy odsoudit a považovat za lenochy a spáče, zadržte. Nemohou za to. Na vině jsou tzv. hodinové geny. Lidé s večerním chronotypem nejsou schopni usnout dříve i kdyby se sebevíc snažili. Brzké ranní vstávání jde proti jejich fyziologickému zdraví.

Ponocování s sebou přináší zdravotní rizika

Kvůli nerespektování biologických hodin podléhají sovy mnohem častěji nejrůznějším civilizačním chorobám, nedostává se jim tolik potřebného kvalitního spánku a snadné to nemají ani ve vztazích.

Podívejme se nyní na 12 rizik, která reálně ohrožují zdraví nočních sov daleko více než zdraví ranních ptáčat:

 1. vysoký krevní tlak
 2. pravděpodobnost obezity
 3. riziko vzniku cukrovky a její následné léčby
 4. častější deprese a špatná nálada
 5. méně času na pravidelné cvičení
 6. méně kvalitního spánku
 7. přemíra alkoholu a kouření
 8. horší výsledky ve škole i v práci
 9. neudržení dlouhodobých partnerských vztahů
 10. větší tendence postupovat rizika
 11. ranní nepozornost za volantem
 12. dřívější úmrtnost

Zajímalo by vás, jak jednotlivé body souvisejí se zdravím a v čem konkrétně je problém? Přečtěte si článek, který zdravotní rizika pro sovy rozebírá podrobněji.

Pozitivní vhled na závěr

Jestli vás napadlo, že byste se měli svého ponocování zbavit a chcete se „naučit se být skřivanem“, zadržte dnes už podruhé. Podle profesorky Karlovy univerzity, neuroložky a spánkové specialistky Soni Nevšímalové to je velmi obtížné, či téměř nemožné.

Sovy to totiž v životě nemají jen nepříjemné. Podle statistik mají noční ptáci daleko bohatší sociální život. V práci jsou produktivnější a kreativnější. Nelámou si hlavu s každou prkotinou a jsou víc „v pohodě“. Navíc prý mají rozvinutější kognitivní schopnosti, jako jsou paměť, koncentraci, pozornost, apod.

Napsat komentář