home Sex, vztahy a rodina Jak správně prát jemné prádlo, aby vydrželo co nejdéle?

Jak správně prát jemné prádlo, aby vydrželo co nejdéle?

Konečně přišel čas vytáhnout ze skříně oblíbené letní šaty. Na co byste se měli v první řadě soustředit? Zářivá barva, nepomačkaná látka, žádné skvrny a nežádoucí zápach… Jak pečovat o oblíbené kousky, tak aby vydržely co nejdéle ve stavu, jako když jste si je odnášeli z obchodu? Přečtete si náš jednoduchý průvodce, který poradí, jak se o oblečení starat v pěti základních krocích. 

Krok č. 1: Zkontrolujte cedulku
Většina z nás si zvykla nečíst cedulku u oblečení a odstřihnout ji, aby zbytečně nepřekážela, když máme nové tričko či kalhoty na sobě. Nicméně věnovat pár minut pokynům na štítku je mnohdy velmi užitečné. Snadno tak zjistíte, jaké oblečení je vhodné prát na 30 stupňů nebo které je dobré sušit při nízké teplotě. Toto je velmi důležité zvláště pro letní šaty a další jemné kousky, které jsou často vyrobeny z citlivých materiálů. Zaměřte se také na to, zda některé tkaniny nevyžadují speciální péči jako je suché čištění či chemické praní, ty by do pračky neměly přijít vůbec.

Krok č. 2: Rozdělte prádlo podle druhů

Pozornost byste měli věnovat také rozdělení oblečení podle typu tkaniny a nedávat dohromady například jemné letní šaty se sportovním oblečením. Díky separování podobných typů oblečení k sobě pak můžete jednoduše zvolit vhodný program praní pro určitou skupinu prádla jako je například nastavení pro velmi jemné prádlo či program pro sportovní kousky. Stejně ale platí, že je důležité se řídit cedulkou u každého typu prádla. 

Krok č.3: Chraňte barvy

L:\ACCOUNTS\P&G\2019\Ariel Plus\Obrázky\Kapsle Ariel FIBER COLOR.jpg

Zkuste roztřídit oblečení co nejvíce podle stejných barev. Často může jeden špatně zařazený kousek zničit celu várku v pračce. Doporučujeme prát prádlo na 30 stupňů – přesně tato teplota je vhodná pro prací kapsle, které dokáží ochránit vaše srdcové módní kousky. Zkuste omezit praní na 40 stupňů a více – nejenže tyto programy spotřebují dvakrát tolik energie než nastavení na nižší teplotu, ale také jsou skoro dvakrát tolik zatěžující pro tkaninu. Dalším zlepšovákem, které pomůže ochránit barvy, je otočit trička při praní i sušení naruby. Zvláště necháte-li oblečení na přímém slunci, zamezíte tím rychlému vyšisování barev.

Krok č. 4: Použijte správný prací přípravek

Pokud chcete zachovat kvalitu a správný tvar vašeho oblečení, zvolit správný prací prostředek je klíčové. Zkuste například nové kapsle Ariel Complete Fiber Protection s unikátním čistícím systémem, který zanechá vaše prádlo brilantně čisté. Nejenže perfektně odstraní skvrny již během prvního praní, zároveň vaše oblečení chrání před ztrátou barvy a tvaru. 

Jak to funguje? Extra technologie Fibre Protect zajišťuje zvýšenou sílu aktivních složek ve třech komorách jedné kapsle, díky které je čistící účinek ještě silnější. Kapsle tak dokáží odstranit i velmi zašlé skvrny, ochránit zářivost barev a zároveň zabránit žmolkovatění vašich oblíbených svršků. 

Jak maximalizovat prací efekt kapslí? Nejdříve vhoďte kapsli do bubnu pračky a až poté přidejte prádlo. Zajistíte tak, že se kapsle dostane přímo mezi prádlo a její prací účinky budou fungovat správně. 

Krok č. 5: Nepřeplňujte buben pračky

Dávejte vždy pozor, abyste nepřeplnili buben pračky. V pračce by mělo být dostatek prostoru, aby mohla voda cirkulovat a prací prostředek účinně působit. Podobně je to i se sušičkou – pokud ji přeplníte, nejenže bude sušení trvat déle, ale zároveň vás také přijde na více peněz. 

Krok č. 6: Sušte prádlo správně a nemusíte ho žehlit

Po vyprání prádlo vždy hned vyndejte z pračky. Pokud oblečení necháte po delší dobu mokré, začne nepříjemně zapáchat a budete ho muset vyprat znovu. Užitečný fígl je také protřepat každý kousek oblečení několikrát za sebou, než ho pověsíte. Oblečení tak uschne rovné a není třena ho následně žehlit. 

cid:image003.png@01D50A42.0A722630

Uchovávejte kapsle z dosahu dětí. 

Více na: www.keepcapsfromkids.eu

Tip redakce: Na ukládání oblečení využijte dle vzoru Marie Kondo komody. Budete mít vše přehledně srovnané a uspořádané.

Napsat komentář