home Zdraví Inkluse a imunita- jaké lze najít souvislosti?

Inkluse a imunita- jaké lze najít souvislosti?

Chřipková epidemie vždy zařídí prořídnutí v řadách studentů a učitelé si konečně mohou vyzkoušet, jaké je to učit poloviční počet žáků, než doposud, po čemž tak vehementně volají. Možná si to ale neužijí dostatečně, protože onemocní také, a navíc možná trnou, zda se inklusivní nařízení Ministerstva školství nezačne týkat i integrace dětí nemocných chřipkou mezi ty doposud zdravé.

Imunita
Imunita

Ano, je to poněkud přehnané, a nic proti inklusi. Ale proč radikálně měnit něco, co zde desítky let funguje a mělo svůj pádný význam? Nebylo by lepší dosavadní systém jen o trochu posunout nebo rozšířit?

Nikdo nejsme stejný, každý máme jiné tělo i mysl, jiné výchozí podmínky, výchovu i ambice. Učit se žít a vycházet spolu i se všemu těmito rozdílnostmi je určitě prospěšné. Člověk je tvor společenský, odedávna žije v tlupách a odsouvání některých jedinců na okraj by bylo kruté. Stále zde ale jde o tu přílišnou radikálnost a snahu převrátit na ruby to, co bylo léta pracně budováno a vymýšleno.

Je to podobné, jako s těmi nemocemi. Když je vám špatně, pokoušíte se z toho všemožnými způsoby dostat, nezmuchláte se a nevyhodíte se do koše. Pijete zázvorový čaj, vyrábíte cibulový sirup, med a citrón jsou vašimi nejlepšími kamarády a zapomenout bychom neměli ani na Wobenzym, díky kterému se vám zmátoří vaše vlastní imunita.

Pravděpodobně přemýšlíte, kde jste udělali chybu. Možná jste málo odpočívali, málo se otužovali? Možná vám dojde, že jste byli příliš psychicky vyčerpaní a chřipka si na vás zkrátka „došlápla“. Ať tak či tak, plošná doporučení nebývají moc účinná, každý jsme jiní, a lenochovi doporučení „více odpočívat“ v prevenci nemoci moc nepomůže.

Podobně v celostátním hodnocení dostane vesnická malotřídka kárné body za nedostatečnou inklusi, protože nemá ve svém portfoliu dostatek Romů, vozíčkářů nebo dětí s ADHD. Kde je má ale vzít? Pro žití, soužití a přežití v našich poměrech je potřeba velká odolnost. Otázkou je, zda ji můžeme zvýšit tolik oblíbeným zázvorem, cibulí, citronem a Wobenzymem.

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *