home Zdraví Co všechno vás čeká v menopauze? Pozor hlavně na vysoký krevní tlak!

Co všechno vás čeká v menopauze? Pozor hlavně na vysoký krevní tlak!

Menopauza, odborně nazývaná klimakterium, je sice přirozeným projevem stárnutím ženského organismu. Nic to ale nemění na tom, že potíže spojené s menopauzou potrápily a ještě potrápí ne jednu ženu.

Časté problémy při menopauze

V období přechodu dochází v ženském k těle k mnoha fyzickým i emocionálním změnám. Utlumuje se funkce vaječníků a postupně se zastavuje menstruační cyklus. Objevují se i další problémy:

  • Potíže s nespavostí
  • Návaly horka
  • Noční pocení
  • Obtíže s močením
  • Bušení srdce
  • Bolest prsou
  • Stres, podráždění a výkyvy nálad
  • Ztráta chuti na sex

Pomozte si s bylinkami

V tomto období vám dokáží výborně pomoci některé bylinky. Patří mezi ně např. třezalka tečkovaná, která pomáhá v boji s poruchami spánku a koncentrace. Celkově zlepšuje psychický stav, redukuje návaly horka a zbavuje stresu.

Proti pocení a návalům horka pomáhá zase šalvěj lékařská. Na problémy se spánkem doporučujeme kozlík lékařský. Nesmíme zapomenout ani na ženskou bylinku kontryhel obecný.

Vysoký krevní tlak

Mezi problémy se taky řadípotíže s vysokým krevním tlakem. Po 50. roce věku postupně dochází k poklesu ženského pohlavního hormonu, estrogenu. Estrogen pomáhá ženám výrazně snižovat riziko infarktu a mozkové příhody tím, že chrání stěny cév.

Právě v přechodu se často stává, že i ženy, které nikdy neměly problémy s vyšším krevním tlakem je najednou začnou mít a v žádném případě, by tyto problémy neměly ignorovat.

Vysoký tlak a s ním spojené další obtíže ovlivňují nejen každodenní život. Také cestování a krevní tlak nejsou nejlepšími kamarády, pokud pravidelně nekontrolujete své hodnoty.

Pravidelné měření krevního tlaku

K pravidelnému měření krevního tlaku dochází na preventivních prohlídkách u lékaře. Dobré je pořídit si domů tlakoměr a pravidelně se měřit i v domácím prostředí. Pokud si naměříte hodnoty vysokého krevního tlaku, vyhledejte lékaře.

Optimální hodnoty krevního tlaku jsou nižší než 140/90 mmHg, ideálně kolem 130/80 mmHg. Vyšší hodnoty znamenají hypertenzi.

Napsat komentář