home Dům, byt a zahrada Co je off-grid bydlení a jak funguje?

Co je off-grid bydlení a jak funguje?

Napadlo vás někdy, jaké by to bylo, kdyby se vaše bydlení obešlo bez přípojek k veřejným sítím? Kdyby váš dům nepotřeboval elektrickou distribuční soustavu, kanalizační přípojku ani jiné inženýrské sítě? Vaše představy se mohou přeměnit na skutečnost – stačí přejít na principy „off the grid“ (česky bez připojení). Dům bez napojení na elektřinu, plyn, vodu a kanalizaci se nazývá ostrovní.

Plnohodnotné moderní bydlení se špetkou kompromisů

Koncept off the grid neboli ostrovních domů sice staví na absolutní nezávislosti na inženýrských sítích, ale přesto počítá s obvyklým standardem, na který jsou lidí zvyklí u klasického „závislého“ bydlení. Obyvatelé tak mohou počítat s veškerým komfortem, ale na druhou stranu musí za určitých okolností správně hospodařit s drahocennými energiemi.

Důležité je, aby projektant pojal realizaci komplexně a nezapomněl na žádný z charakteristických off the grid prvků. Kromě elektrických rozvodů jde především o odpady a systém vody. Nedílnou součástí budovy by měla být technická místnost s dostatečným prostorem pro velkokapacitní akumulátory či vlastní fotovoltaickou elektrárnu.

Nedílnou součástí ostrovního domu bývají solární panely doplněné o zmíněné akumulátory, retenční nádrž pro akumulaci dešťové vody, vlastní studna jakožto zdroj pitné vody a tříkomorový septik nebo ČOV (čistírna odpadních vod). V praxi se samozřejmě využívá daleko více technologií, vždy dle preferencí konkrétního stavebníka.

Proč si (ne)postavit ostrovní dům?

Off the grid bydlení nabízí množství specifických výhod, ale zároveň je nutné počítat s určitými nedostatky.

Ostrovní dům je správnou volbou pro každého, pro koho je prioritou energetická soběstačnost, jakožto i pro uvědomělé, ekologicky založené lidi, kteří chtějí přírodu zatěžovat co možná nejméně. Navzdory vyšším investicím (dražší je projekt i výstavba, a to o cca 20-25 %) je z dlouhodobého hlediska finančně úspornější, protože měsíční výdaje za domácnost bývají zanedbatelné.

Off the grid vám dá pocit svobody a nezávislosti na výpadcích v obci. Připravte se však na nevoli některých úřadů – soběstačný dům ještě není v české legislativě a rychlost zařizování je proto závislá na libovůli úředníků.

Napsat komentář