home Nezařazené BIO bavlna: jak se pěstuje a proč ji mít ve svém šatníku?

BIO bavlna: jak se pěstuje a proč ji mít ve svém šatníku?

Bavlna je tu s námi už mnoha tisíců let. Patří dokonce mezi jednu z nejstarších surovin pro výrobu textilu a dodnes se těší velké oblibě. Zároveň se v posledních letech můžete čím dál častěji setkat s pojmem BIO bavlna.

Co to je, jak se liší od klasické bavlny a proč se vyplatí pořizovat si bavlněné oblečení? To vše se můžete dozvědět v tomto článku.

Bavlna je využívána jako textilní surovina už mnoho let, první nálezy, které svědčí o pěstování bavlny pro účely výroby textilií se datují už okolo 4 tisíc let před naším letopočtem.

Nejlépe se bavlně daří v teplých oblastech a jejími největšími producenty jsou Čína, Indie, USA, Pákistán a Uzbekistán.

Jak se bavlna získává? Od sběru až po tkaní látek

Bavlna se získává z keře, kterému se říká bavlník. Po jeho odkvetení, na něm můžete pozorovat tobolku, která obsahuje bílý chomáček bavlny – ten se sklízí a prochází dalším zpracováním. Do dalšího zpracování bavlny řadíme:

  • čištění bavlny
  • zpracování vláken
  • tkaní látky
  • barvení a chemické čištění bavlněné látky

Škodí bavlna životnímu prostředí?

Bohužel na otázku, zda bavlna škodí životnímu prostředí, musí přijít jednoznačná odpověď: ano, škodí. Bavlník i samotná bavlna je velmi náchylná k poškození škůdci, a proto se chemicky ošetřuje pesticidy už při samotném pěstování. Právě pesticidy stojí za znečišťováním životního prostředí.

Zároveň velkopěstitelé používají ke sklízení bavlny zemědělské stroje, které přispívají k erozi půdy. I další barvení a chemické čištění bavlněných látek dále životní prostředí znečišťuje. Toxické látky navíc zůstávají i v oblečení a mohou škodit vašemu zdraví.

Dalším problémem, a asi největší zátěží pro životní prostředí z hlediska zpracování bavlny, je také vysoká spotřeba vody. Při zpracování bavlny se spotřebuje mnohem více vody než při výrobě jiných textilních materiálů.

Podle organizace World Wide Fund for Nature (WWF) je na 1 kg bavlny potřeba více než 20 000 litrů vody!

Klady a zápory bavlněného oblečení

Jaké výhody a nevýhody bavlněné oblečení obecně přináší?

Klady bavlněného oblečení

Hlavní výhodou bavlněného oblečení je právě její přírodní původ. Oblíbená je i pro své vlastnosti – vhodná je totiž i pro osoby s citlivou pokožkou nebo alergiky. Vyniká svou pevností a je prodyšná.

Zápory bavlněného oblečení

Největší nevýhodou bavlněného oblečení, kterou pocítí každý její majitel. je její nadměrné mačkání.

Další nevýhodou je to, že nepřítelem oblečení z bavlny je vlhkost. Vlhká bavlna totiž snadno zplesniví a zatuchne.

Bavlna vs. BIO bavlna

Existuje asi 70 druhů bavlníků, které se od sebe liší různými kritériemi – kvalitou, barvou, délkou vláken i celkovým charakterem. BIO bavlna však není žádnou speciální odrůdou, která vyniká nad ostatní. Liší se hlavně procesem zpracování a přináší naději, že se k bavlně dá přistupovat i jinak, ekologicky.

BIO bavlna je totiž pěstována na rozdíl od klasické bavlny přirozeným způsobem, bez chemických látek. Bavlník je hnojen kompostem, rostlinky jsou okopávány a plevele zbavovány ručně, stejně tak se ručně BIO bavlna také sbírá.

Podobná filozofie se uplatňuje i v procesu čištění a barvení bavlny z ekologického zemědělství. Využívají se přírodní oleje a pokud je bavlna barvená, využívá se k jejímu barvení pouze přírodní barvivo.

Proč mít BIO bavlnu ve svém šatníku?

Nyní už víme, že BIO bavlna je ekologičtější variantou bavlny. To však není její jediná výhoda a pádný důvod, proč ji mít ve svém šatníku. Mezi její další dobré vlastnosti patří její:

  • hebkost
  • měkkost
  • pevnost
  • pružnost
  • prodyšnost

Pokud se však rozhodnete pořídit BIO bavlnu do svého šatníku, musíte počítat s tím, že kvalita, kterou si domů chcete pořídit, něco stojí.

BIO bavlna bývá totiž označena certifikátem kvality, která zaručuje ekologické pěstování, takovým certifikátem je například Global Organic Textile Standard (GOTS).

Nenechte se zmást, pokud je oblečení v obchodě označené “BIO cotton” a přitom stojí jen pár korun. Pravděpodobně se jedná o smíšené materiály, kde je podíl BIO bavlny jen částečný. Stejně tak se nenechte zmást, pokud se pustíte do šití vlastního oblečení – výběr látek je totiž důležitý.

Alena Mrvíková, obsahový a SEO specialista

Napsat komentář