home Zdraví 7 mýtů o spánku, které zaslouží uvést na pravou míru

7 mýtů o spánku, které zaslouží uvést na pravou míru

Spánek je opředen mnoha tajemstvími, které se odborníci snaží postupně odhalovat. A úspěšně se jim to daří. Krok za krokem objevují zákonitosti a spletitosti této zdánlivě jednoduché základní lidské potřeby. Jde to však pomalu a informace se mezi lidmi šíří pomaleji, než bychom v dnešní době čekali. O spánku tak neustále koluje spousta mýtů a polopravd, které vědci už dávno vyvrátili. Pojďme si říci, které to jsou.

více v článku...

1. Každý potřebuje prospat 8 hodin denně

Je pravdou, že lékaři doporučují spát minimálně 7 – 8 hodin denně. Miminkům to ke zdravému vývoji určitě stačit nebude a za den zvládnou prospat i 16 hodin. Některým dospělým zase přijde i oněch doporučovaných osm hodin moc a bez problému si vystačí s 6 hodinami. Každý by měl spát tolik, kolik mu vyhovuje a za každou cenu se neřídit tabulkami.

2. Spánkový deficit z týdne můžu dospat o víkendu

Přes týden se neuvěřitelně honíte, do postele padáte únavou někdy po půlnoci, za pár hodin vás nemilosrdně probouzí budík a vy se těšíte na víkend, kdy to všechno dospíte. Omyl. Nedospíte. Tělo nemá nádobu, do které byste si hromadili odespané hodiny na horší časy nebo ji jednorázově doplnili, když už je na dně. Naopak si „dospáváním“ přitěžujete. Tím, že střídáte krátké spaní přes týden a dlouhé vyspávání přes víkend přetěžujete organismus a ten potom není schopný stoprocentně fungovat.

3. Panáček na dobrou noc se mi postará o lepší spánek

Jediné, k čemu vám sklenka alkoholu před spaním pomůže, je usínání. K lepšímu spánku ale nevede. Spíše naopak. Kvalita spánku se díky vypitému alkoholu zhoršuje. Pod vlivem alkoholu, které se tělo snaží odbourat, se budete v noci častěji budit a převalovat. Ráno se vzbudíte unavení a s pocitem nevyspání, který se vás bude držet celý den

4. Večerní cvičení mi nedá spát

Nepoužívejte spánek jako výmluvu k tomu, proč necvičíte. ☺ Pravidelné cvičení totiž spánek zlepšuje. Klidně si zacvičte i navečer, naplánujte si ho ale nejpozději 3 hodiny před tím, než si půjdete lehnout. Cvičení totiž zvyšuje tělesnou teplotu, zrychluje pulz a krevní oběh. Při usínání naopak teplota klesá a tělesné funkce se zpomalují. Kdybyste si tedy lehli ještě s ruměncem ve tváři, usínání by vám trvalo déle bez ohledu na únavu.

5. Polknu prášek a spím hned

Hlava plná myšlenek, tělo plné stresu a ani se nenadějete a bojujete s nespavostí. Krátkodobě ji zvládnete silou vůle a změnou režimu. Když ale začne jít do tuhého, zalovíte v lékárničce a polknete pilulku. Když po ní sáhnete jen výjimečně, bude mít kýžený efekt a pomůže vám rychle usnout. Každodenním polykáním hypnotik se ale jejich účinek snižuje a vy si místo léčby chronické nespavosti zaděláváte na další závažný problém a to závislost.

6. Na usínání u televize není nic špatného

Usnout občas u večerního filmu se povedlo snad každému. Nedělejte si ale z usínání u obrazovky rituál. Není to zdravé. Umělé světlo z televizorů, počítačů a mobilů potlačuje tvorbu hormonu melatoninu, spánkového hormonu, který se tvoří pouze v naprosté tmě.

7. Chrápání je neškodné a ruší akorát partnera

S chrápáním už jsme se smířili jako s běžnou součástí spánku. Takovou, která v noci ruší partnera, ne chrápajícího spáče. Bohužel ale není chrápání jako chrápání. Pro někoho představuje závažnější problém a to tzv. syndrom spánkové apnoe. Během spánku opakovaně dochází k zástavě dechu, čímž je velmi namáháno srdce, zvyšuje se krevní tlak a riziko infarktu a ve spánku ruší i nemocného.

Napsat komentář